Univerzita Karlova, Nanomaterials Group
Skupina nanomateriálů na KFPP MFF UK provádí základní i aplikovaný výzkum v oblasti nanomateriálů, především se zaměřením na vodíkovou energetiku a senzory plynů a biomolekul. Jedním z cílů univerzity bylo přilákat studenty prestižním webem, který vzbudí zájem o tento důležitý obor. Zároveň bylo nezbytné provázat informace s velkou výzkumnou infrastrukturou SPL-MSB, která je určená pro výzkum povrchů a dějů na nich. Je spojením Laboratoře fyziky povrchů (SPL) v Praze a Optické dráhy pro výzkum materiálů (MSB) v italském Terstu.
Některé informace se prolínají přes části obou stránek, skupiny nanomateriálů i SPL-MSB. Z toho důvodu jsme navrhli redakční systém s distribucí dat, která bude šetřit uživateli práci s obsluhou.
- Koncept a struktura
- Prototyp
- Design system
- Webdesign
- Vývoj
NÁVRH STRUKTURY A OBSAHU STRÁNEK
Tvorbě předcházela důkladná analýza všech informací, které se mají na webu zobrazovat. Společně se zákazníkem jsme navrhli kostry jednotlivých sekcí, které sloužily jako podklad pro další část tvorby webu. Důkladná příprava v této fázi se následně promítá do úspor během fáze grafické a vývojové.
TVORBA DESIGN SYSTÉMU
TVORBA DESIGNU
BEFORE AND AFTER
PROPOJENÍ DAT V RÁMCI
STRÁNEK
Úspora času a práce je pro klienta stěžejní, proto bylo snahou propojit data v administraci tak, aby byla hned po ruce. Vybízelo se vytvořit vazby mezi různými entitami – osoby jsou provázány s výzkumnými tématy, závěrečnými pracemi a aparaturou. Pokud se např. změní kontaktní informace u osoby, automaticky se propíše všemi stránkami, kde se s ní pracuje.
AUTOMATICKÉ NAČÍTÁNÍ
PUBLIKACÍ
Skupina nanomateriálů za rok vyprodukuje desítky publikací, které musí být zobrazeny na stránkách katedry a stejně tak by měly být přeneseny i do obsahu webu. Vyvinuly jsme proto automatickou komunikaci přes API, která publikace načte a vytvoří vazbu na osoby. Díky tomu jsou v detailu osoby vždy publikace aktuální a nemusí se plnit ručně.